strona główna     │     witryny tematyczne    │    greckie historie    │   listy_post scriptum   │    felietony    │    o mnie  

MENU


  Z WYSP: WYMIARY PIĘKNA
Uznaje tylko wyspy zaczarowane. Tam już wszystko wolno. Chwyta każdą szansę wtajemniczenia, każdą artystyczną przygodę porywa w swoją prywatność lubieżnym i drapieżnym gestem (...) To niesłychanie atrakcyjnie — żyć w innym wymiarze, w wymiarze przygody i piękna, jak duch przenikać przez ślepe mury tak zwanej rzeczywistości, wchodząc w czarowny sen”.

Z PODRÓŻY: KRETA
Czy może być piękniejsza wyspa niż ta, która zaprząta umysły ludzi od starożytności? Wabi tysiące turystów wyjątkowymi walorami, położeniem, klimatem, bogatą historią i mitami. Wyspa, która zrodziła cywilizację białego człowieka, której przez tysiąclecia kataklizmy natury nie pokonały, i która nadal trwa dumnie otoczona wodami ciepłego morza hojnie użyczając swoich uroków wszystkim, którzy tam przybywają na odpoczynek.

Z GŁĘBI DUSZY: SALAMANDRA
Wiemy, że niesione w życiu każdego człowieka wrażenia zmysłowe obfitują w kształtowane nimi wydarzenia kulturalne. W ten sposób narodziła się w sferze duchowej człowieka potrzeba tworzenia rzeczy abstrakcyjnych, które warto utrwalać, wspominać i przekazywać potomnym. Znajdziecie tutaj moje wiersze romantyczne i miraże poezji pisane z potrzeby ducha oraz fraszki i teksty satyryczne, bom jako lekkoduch z humorem zabarwionym ironią, zakrapiałem nią swoje utwory i utworki literackie.ARCHIWUM:
3 x π czyli  PASJA, POTRZEBA, PRZYJEMNOŚĆ...

 

WYSPY WIRTUALNE
narodziły się pod wpływem fascynującej twórczości Waldemara Łysiaka, z zawodu architekta, historyka sztuki z zamiłowania pisarza. Jak sam powiada, jest WILKIEM i KUGLARZEM literatury pięknej, bo to czym się para od kilkudziesięciu już lat zalicza do kategorii samotnego wilka przemierzającego bezkresy dziejów i kultury ludzkiej, utrwalając przebyte drogi wysokim kunsztem mistrza pióra na białych kartach papieru...

EKSPLORER ANTYCZNY
Historia archeologii jest równie dramatyczna, jak odkrywane przez nią losy wielkich cywilizacji, ich wzniosłe osiągnięcia i upadki. W swoich podróźach sięgnąłem zatem do początków kształtowania się pierwszej cywilizacji europejskiej, zapomnianej cywilizacji minojskiej stanowiącej korzenie białego człowieka. Ostatnie kilkadziesiąt lat przynoszą coraz bardziej zaskakujące odkrycia w tej dziedzinie, odsłaniają nam staroźytne światy sięgające do czasów neolitu. Te fascynujące wydarzenia sprzed tysiącleci, posiłkując się literaturą naukową, staram się poznać i opisać w czasie wędrówek u źródeł, by lepiej zrozumieć meandry rozwoju i kształtowania się naszej współczesnej kultury..

W SALAMANDRZE poetica
dzielę się moimi pasjami i wraz z publikacją wierszy powracam też wspomnieniami do niepowtarzalnego okresu szaleńczych "lat dwudziestych, lat trzydziestych" XX wieku. Okresu, w którym odzyskana tożsamość narodowa była cnotą i z niej rodziły się nowe style, nowe mody w literaturze, filmie, muzyce, sztuce.

FELIETONY NA TONY
nie samą poezją człowiek żyje. Czasem ma się ochotę komuś nieba przychylić, innym wybrukować piekło. Do jednego i drugiego konieczne są całe lasy słów i słówek w poszukiwaniu ścieżek prowadzących do celu. I jeśli tym celem jest uzyskanie zrozumienia i akceptacji u czytelników to warto było przebyć te dukty leśne.

Copyright Krisand.2012-2019. All rights reserved.